Parituksesta ja törkeästä parituksesta Helsingin käräjäoikeudessa kesäkuussa tuomittu venäläisnainen pakoilee edelleen rangaistuksensa täytäntöönpanoa.
Venäjän kaupallisen edustuston asuntoja prostituoiduille välittänyt nainen tuomittiin kahden vuoden ja kolmen kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.
Oikeus määräsi hänet heti vangittavaksi, mutta naista ei ole tavoitettu.
Poliisilla
ei havaintoja
Rikoskomisario Mauri Salomaa Helsingin poliisin väkivaltarikosyksiköstä sanoo, että poliisilla ei ole hänestä havaintoja. "Jos meillä olisi, hän ei olisi enää etsintäkuulutettu."
Mitään erityisoperaatioita naisen löytämiseksi ei ole tehty eikä niitä ole suunnitteillakaan. Poliisi pitää mahdollisena sitäkin, että hän on poistunut maasta.
Rikosylikomisario Juha Rautaheimo Helsingin poliisin väkivaltarikosyksiköstä sanoo, että "Unionin alueella on varsin helppo liikkua myös ilman matkustusasiakirjoja". Naisen passi on poliisin hallussa.
Nainen valitti tuomiostaan Helsingin hovioikeuteen. Se määräsi tällä viikolla, että jutun pääkäsittely pidetään 24-27 tammikuuta. Esittelijä Anu Juho Helsingin hovioikeudesta sanoo, että venäläisnainen on määrätty olemaan pääkäsittelyssä itse paikalla.
"Mikäli kutsu saadaan annettua hänelle tiedoksi, mutta hän ei saavu paikalle, valitus voi jäädä sillensä", Juho sanoo.