Finnairin uudeksi toimitusjohtajaksi ensi vuoden alusta on valittu Stockmannin varatoimitusjohtaja, kauppatieteiden maisteri Jukka Hienonen, 43.
Nykyinen pääjohtaja Keijo Suila, 59, jää Finnairista eläkkeelle tämän vuoden viimeisenä päivänä. Käytännössä kapulanvaihto Finnairin johdossa tapahtuu viimeisen vuosineljänneksen aikana.
Suila ilmoitti Finnairin yhtiökokouksessa maaliskuussa, että hän jää eläkkeelle vuoden 2005 loppuun mennessä. Finnairin hallituksen puheenjohtajan, ministeri Christoffer Taxellin johtama pääjohtajan etsintäpartio ei ole aikaillut, sillä se löysi uuden vetäjän parissa kuukaudessa.
Taxell perustelee Hienosen valintaa Finnairiin erityisesti tämän kovalla kokemuksella palvelualan bisneksen parissa. Hienonen on nostanut Stockmannin ulkomaantoiminnot jaloilleen ja tavaratalokonsernilla on nykyään hyvä asema Venäjän markkinoilla, Pietarissa ja Moskovassa.
"Hienosella on myös vahva kokemus yhtiöstä (Stockmann), jolla on vahva brändi ja myös Finnairin brändi on vahva. Hänellä on paljon kokemusta kansainvälisestä toiminnasta ja hän on myös asunut ulkomailla. Hienonen on hieno valinta Finnairiin", suitsutti Taxell perjantaina Finnairin valinnan johdosta pitämässä tiedotustilaisuudessa.
Seuraajalle
hyvä perintö
Pääjohtaja Suila sanoo tervehtivänsä ilolla Hienosen valintaa. "Annamme Hienoselle hyvän perinnön viedä yhtiötä eteenpäin. Hän tulee hienosta talosta hienoon taloon."
Huhtamäen varatoimitusjohtajan ja yhtiön makeisryhmän Leafin vetäjän paikalta Amsterdamista 1999 Finnairin johtoon tullut Suila on saneerannut valtioenemmistöistä Finnairia kovalla kädellä, mutta se on tuottanut tulosta. Suilan kaudella Finnair alkoi keskittyä yhä enemmän Aasian liikenteeseen, mikä on kantanut Finnairia jopa yllättävän hyvin.
Kun Finnairilla oli Suilan aloittaessa vain kaksi lentoa viikossa Kiinaan, on Kiinan-lentoja nyt kaksi kertaa päivässä. Aasiasta on tullut tasaiseen tahtiin uusia kohteita Finnairin reittiverkostoon.
"Suilan aikana Finnairin Aasian-liikenne on nelinkertaistunut ja uutta kasvua on saavutettu myös Skandinavian markkinoilla", kiitteli Taxell Suilaa.
Valtameripurjehtija
haistaa tuulet
Hienosella ei ole kokemusta ilmailubisneksestä. Hienonen on erityisen innostunut matkapurjehduksesta ja viime talvena, marras-joulukuussa hän osallistui purjehduskilpailuun Atlantin yli, Kanarian saarten Las Palmasista Karibian St. Lucialle. Hienosen venekunta sijoittui neljänneksi 200 veneen kilpailussa.
"Ilmailuala on yhä aika säännösteltyä ja siellä on riittää opettelemista. Sekä tavaratalo- että ilmailubisnes joutuvat kumpikin toimimaan matalilla marginaaleilla ja kummankin investoinnit ovat pitkäkestoisia eli uskon, että voin viedä mukanani Finnairiin myös jotakin vanhasta työstäni", kertoo Hienonen.
Hän asettelee sanansa varovasti, kun puheeksi tulee Finnairin mahdollinen liittoutuminen jonkin ulkomaisen lentoyhtiön kanssa.
"Finnairilla on suomalaisena lentoyhtiönä oma erityinen missio (tärkeä tehtävä). Suomalaiset tarvitsevat oman lentoyhtiön. Jos olisimme osa jotain muuta lentoyhtiötä, eivät yhteydet Suomesta ulkomaille olisi nykytasollaan, vaan varmaankin paljon vaatimattomammat."
Venäjästä Hienonen puhuu jo reippaammin. "Venäjä on kiinnostava markkina koko Suomen elinkeinoelämälle, sillä vieressämme elää 140 miljoonaa ihmistä. Finnairin eteenpäinmeno Venäjällä vaatii paljon työtä, mutta siellä on paljon mahdollisuuksia."