Venäjän laivasto taistelee aikaa vastaan pyrkiessään pelastamaan pienoissukellusveneeseen loukkuun jääneet seitsemän merimiestä. Laivaston esikunnan korkea upseeri on ilmoittanut, että merenpohjaan juuttunut sukellusvene yritetään nostaa huomenna.
Tiedot hapen riittävyydestä aluksessa ovat ristiriitaisia. Alkuiltapäivästä laivasto kertoi, että aluksessa olevilla merimiehillä riittää happea vain vuorokaudeksi. Venäjän Tyynenmeren-laivaston komentaja Viktor Fjodorov puolestaan sanoo, että happea riittää maanantaihin saakka.
Merimiehet ovat 190 metrin syvyydessä aluksessa. Aluksen potkuri on ilmeisesti takertunut kalastusverkkoon. Kaikkien miehistön jäsenten on kerrottu olevan hengissä ja hyvässä kunnossa.
Alus jäi pohjaan torstaina osallistuessaan pelastusharjoituksiin Berezovajanlahdella Kamtshatkan niemimaan edustalla.