Venäjä toivoo kän­nyk­kä­yh­teis­työ­tä

Venäjän federaation kauppa- ja teollisuuskamarin puheenjohtajan Jevgeni Primakovin mukaan Venäjä haluaisi Suomen kanssa yhteistuotantoa korkean teknologian piirissä: "Suomi on osoittanut pärjäävänsä high tech'issä maailmanlaajuisesti. Sillä alalla Suomella ja Venäjällä voisi olla yhteistyömahdollisuuksia."

Venäjän federaation kauppa- ja teollisuuskamarin puheenjohtajan Jevgeni Primakovin mukaan Venäjä haluaisi Suomen kanssa yhteistuotantoa korkean teknologian piirissä: "Suomi on osoittanut pärjäävänsä high tech'issä maailmanlaajuisesti. Sillä alalla Suomella ja Venäjällä voisi olla yhteistyömahdollisuuksia."

Venäjän federaation kauppa- ja teollisuuskamarin puheenjohtajan Jevgeni Primakovin mukaan Venäjä haluaisi Suomen kanssa yhteistuotantoa korkean teknologian piirissä.

"Suomi on osoittanut pärjäävänsä high tech'issä maailmanlaajuisesti. Sillä alalla Suomella ja Venäjällä voisi olla yhteistyömahdollisuuksia", arvioi Keskuskauppakamarin kutsusta Suomessa vieraileva Primakov.

Primakov korostaa, että nykyisessä työssään hän ei edusta Venäjän valtiota, vaikka onkin entinen ulkoministeri ja pääministeri. Primakov on vuodesta 2001 lähtien toiminut Venäjän federaation kauppakamarin puheenjohtajana

Suomen ja Venäjän välisistä taloussuhteista Primakov nostaa luonnollisesti ensimmäisenä esille energiayhteistyön. Venäjä toimittaisi mielellään Suomeen seuraavan ydinreaktorin. "Suomi on nykymaailmassa pioneeri, kun se ensimmäisenä EU-maana lähtee rakentamaan lisäydinvoimaa. Kaasunkuljetuksissa ja -siirrossa meillä on vielä paljon yhteistyömahdollisuuksia."

Kokonaan uutena aluevaltauksena hän esittää yhteistuotannon suunnittelua ja järjestämistä high tech -alueella.

"Meillä voisi olla yhteistyötä vaikkapa matkapuhelimissa, koska Suomi on maailman johtava maa matkapuhelinten valmistuksessa. En tarkoita ainoastaan Nokiaa, koska Suomessa on muitakin alan huippuyhtiöitä", konkretisoi Primakov Suomen ja Venäjän välisiä yhteistyömahdollisuuksia.

Hän pahoittelee, että nykyisissä oloissa ja talouden myllerryksessä Venäjän tieteellinen tutkimustyö on kärsinyt.

"Monilla perustutkimuksen aloilla olemme edelleenkin maailman johtavia maita. Venäjä on nyt markkinatalouden tiellä ja siksi meillä vaikeuksia tutkimustulosten kaupallisessa hyödyntämisessä. Meillä tutkimustulosten kaupallistaminen kestää pitempään kuin lännessä. Siinä olisi Suomelle ja Venäjälle yhteistyön mahdollisuus: Venäjällä perustutkimusta ja Suomessa soveltavaa tutkimusta ja tutkimusten kaupallinen käyttöönotto", pohtii Primakov.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä