Venäjä on ensimmäistä kertaa virallisesti myöntänyt epäonnistuneensa luotaimen lähettämisessä Marsiin.
—? Meillä on vähän mahdollisuuksia kyetä toteuttamaan tämä lento, sanoo avaruushallinto Roskosmosin varajohtaja Vitali Davydov venäläisten uutistoimistojen mukaan.
Kuun alkupuolella matkaan lähteneen Phobos-Grunt-luotaimen matka tyssäsi alkuunsa moottorivian takia. Luotain jäi sen takia Maata kiertävälle radalle eikä lennonjohto ole kyennyt saamaan sitä takaisin hallintaan.
Roskosmos ei tiedä, miksi kunnianhimoinen viiden miljardin ruplan (122 miljoonan euron) hanke epäonnistui. Luotaimen oli määrä kauhaista mukaansa näyte Marsin Phobos-kuun kamarasta ja tuoda se mukanaan Maahan.
Roskosmosin mukaan luotain saattaa pudota Maahan, mutta se ei osaa ennustaa koska ja missä näin käy.