Venäjä menetti torstaina yhteyden neljään sotilassatelliittiin avaruusyksikön valvontakeskuksessa sattuneen tulipalon seurauksena. Asiasta kertoi yksikön johtaja Anatoli Perminov RTR-televisioille.
Perminovin mukaan kaikki muut satelliitit ovat kunnossa ja yhteydet kadotettuihin satelliitteihin voidaan palauttaa toisesta valvontakeskuksesta käsin. Kaikki aseet, ammukset ja tärkeät asiakirjat on saatu ulos palavasta rakennuksesta, Perminov lisäsi.
Uhkaava tulipalo syttyi kahden jälkeen aamuyöllä avaruusyksikön teknisessä valvontakeskuksessa, joka sijaitsee sijaitsee Kalugan alueella Moskovasta lounaaseen. Palo sai ilmeisesti alkunsa oikosulusta. Kenenkään ei kerrottu loukkaantuneen.
Palopaikalle on lähetetty puolustusministeriön sammutusjoukkoja, mutta uutistoimisto Interfaxin mukaan rakennuksen ensimmäinen ja toinen kerros olivat tulessa vielä puoliltapäivin.
Puolustusministeriön alaisuudessa toimiva sotilaallinen avaruusyksikkö vastaa sekä sotilaallisten että kaupallisten satelliittien laukaisusta.