Eduskunta vei torstai-iltana päätökseen lähetekeskustelun ydinvoiman lisärakentamisesta. Edellisen illan huoliteltuihin eri energiavaihtoehtoja puntaroiviin puheenvuoroihin verrattuna torstaina keskusteltiin osin hieman toiseen tyyliin.
Edustajien debatti leimahti välillä ydinvoiman kannattajien ja vastustajien kärhämöinniksi, jossa argumentteja terästettiin mm. Venäjän ydinvoimasuunnitelmilla, Tshernobylin onnettomuudella ja Japanissa torstaina sattuneella ydinjätevuodolla.
Äänessä olivat osin samat edustajat, jotka olivat pitäneet energiapoliittiset ”linjapuheensa” jo edellispäivänä.
Jo alkajaisiksi kansanedustajat juuttuivat väittelyyn siitä, mitä Suomen energiaratkaisu merkitsee Venäjän suunnitelmille rakentaa ydinvoimaa.
Keskustelu käynnistyi keskustan Pekka Vilkunan puheenvuorosta, jossa hän totesi että ”on parempi että uuden ydinvoimalan rakentaa Suomen eduskunta kuin Venäjän duuma”.
Ympäristöministeri Satu Hassi (vihr.) varoitteli lisäydinvoimaesimerkin näyttämisestä venäläisille. Hassin mielestä Suomen päätös rakentaa lisää ydinvoimaa vaikuttaisi venäläisten ajatteluun niin, että ”kun Suomi rakentaa ydinvoimaa, se on heillekin ihan ok”.
Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi (kok.) tyrmäsi Hassin näkemyksen täysin. Sasi totesi, että Suomen ratkaisulla on vaikutusta venäläisiin vain siten, että jos Suomi joutuu ostamaan Venäjältä enemmän sähköä, Venäjä rakentaa lisää ydinvoimaa.
Vasemmistoliiton Esko-Juhani Tennilä arvosteli venäläisillä pelottelua, jota hän koki ydinvoimakeskustelun ilmapiiristä löytäneensä. "Pelottelulla nostatetaan tietoisesti ”vanhaa aatamia”, joka ei sovi mihinkään naapureiden välillä", Tennilä jyrisi.
Myös edustaja Pentti Tiusanen (vas.) arvosteli edustajatovereitaan Venäjä-kortilla peluusta. "Venäjä-korttia on täällä pelattu tänään ihan yhtä aktiivisesti kuin tuolla kasinolla pelattu sököä", Tiusanen huomautti samaan aikaan meneillään olleisiin eduskunnan sökömestaruuskisoihin viitaten.
Vasemmistoliiton Anne Huotari muistutti Tshernobylin ydinvoimalaonnettomuudesta 1986 seuraamuksineen.
Huotari sai edustaja Martti Tiurin (kok.) pitämään lyhyen luennon Tshernobylin grafiittihidasteisista reaktoreista ja onnettomuuden terveydellisistä vaikutuksista, joita Tiuri piti vähäisinä.
Periaatepäätös viidennestä ydinvoimalasta lähti käsiteltäväksi mietinnön laativaan talousvaliokuntaan, jolle seitsemän valiokuntaa toimittaa lausunnon 26. huhtikuuta mennessä. Äänestystä lisäydinvoimasta on kaavailtu toukokuun toiseksi viimeiselle viikolle.