Venäjä ei va­kuut­tu­nut USA:n oh­jus­puo­lus­tus­suun­ni­tel­mas­ta

Yhdysvallat ei Moskovassa perjantaina käydyissä neuvotteluissa onnistunut vakuuttamaan Venäjää Yhdysvaltain kaavaileman uuden ohjuspuolustusjärjestelmän tarpeel

Yhdysvallat ei Moskovassa perjantaina käydyissä neuvotteluissa onnistunut vakuuttamaan Venäjää Yhdysvaltain kaavaileman uuden ohjuspuolustusjärjestelmän tarpeellisuudesta. Asiasta kertoi Venäjän ulkoministeriön edustaja.

"Vaikuttaa siltä, että amerikkalaisosapuoli ei tarjonnut riittäviä perusteluja 30 vuotta voimassa olleen kansainvälisen turvallisuusjärjestelmän romuttamiseksi", muotoili ulkoministeriön edustaja Aleksandr Jakovenko kaksi tuntia kestäneiden neuvotteluiden jälkeen.

Jakovenkon mukaan neuvottelut olivat kattavia, mutta herättivät silti enemmän kysymyksiä kuin antoivat vastauksia. "Haluan kuitenkin painottaa, että neuvottelut jatkuvat", hän sanoi.

Varapuolustusministeri Paul Wolfowitz valtuuskuntineen keskusteli perjantaina Moskovassa Venäjän edustajien kanssa Yhdysvaltain suunnittelemasta ohjuspuolustusjärjestelmästä.

Ilmoita asiavirheestä