Filosofian tohtori Veikko Hara on nimitetty TeliaSoneran teknologiajohtajaksi vastaamaan yhtiön tutkimus- ja kehitystoiminnoista. Tähän asti Hara on toiminut Soneran teknologiajohtajana Helsingissä, mutta hänen toimipaikkansa siirtyy Tukholmaan.
Hara toimii tietoliikenteen osa-aikaisena professorina Jyväskylän yliopistossa tietotekniikan laitoksella. Hän on tutkinut erityisesti uusia liiketoimintamalleja ja niihin liittyviä teknologiamahdollisuuksia. Hän väitteli Jyväskylän yliopistossa 1988.
Hara kertoo jatkavansa nimityksen jälkeenkin professorina, koska yhteys tutkimukseen ja tiede-elämään on tärkeää.
Hara on toiminut T&K- ja tutkimusjohtajan viroissa mm. Tampereen teknillisessä korkeakoulussa, Jyväskylän yliopistossa, Valtion teknillisessä tutkimuskeskuksessa, IBM:llä Yhdysvalloissa ja lähes kymmenen vuotta Nokialla.