Suuri osa Veikkauksen työntekijöistä on hämillään ja ymmällään yhtiön ympärillä velloneen ahdistelujupakan vuoksi. Henkilökunta piti keskiviikkona oman kokouksensa, jossa puitiin viimeaikaisia tapahtumia ja toimitusjohtaja Matti Ahteen erottamista.
Kokouksesta annetun niukkasanaisen tiedotteen mukaan prosessin kulku ja sisältö ovat jääneet epäselviksi monille Veikkauksen työntekijöille. "Ihmiset olivat surullisia tapahtuneesta ja asiaa pahoiteltiin", kertoi Veikkauksen entinen pitkäaikainen luottamusmies Tuija Laine kokouksen jälkeen.
Tiedotteessa ei suoraan otettu kantaa sen enempää Ahteen puolesta kuin häntä vastaankaan. "Kokouksessa henkilökunnan sympatiat olivat kyllä 99-prosenttisesti Matin puolella", Laine kertoi.
Laineen mukaan henkilökunnan mielipiteet jakautuivat kahtia siinä vaiheessa, kun alettiin pohtia, mitä asiassa tulisi tehdä. Toiset olivat sitä mieltä, että kun asia on näin mennyt eikä sille enää mitään voida, niin ei tehdä mitään. Toinen puoli oli sitä mieltä, että pitäisi ottaa radikaalimmin kantaa.