Keskustan europarlamentaarikko Paavo Väyrynen haluaa kansanäänestyksen, jossa selvitetään kansan mielipide euroalueeseen kuulumisesta.
– Kun kansanäänestyksen toteuttaminen euroon siirryttäessä laiminlyötiin, olisi nyt järjestettävä kansanäänestys siitä, hyväksyvätkö suomalaiset maamme kuulumisen sellaiseen euroon ja euroalueeseen, joka nyt on syntymässä, Väyrynen kirjoittaa blogissaan.
Väyrysen mukaan Suomi on kärsinyt koko euroalueeseen kuulumisen ajan yhteisvaluutasta: Ensin euro oli Suomelle liian halpa valuutta ja johti talouden ylikuumenemiseen. Myöhemmin eurosta tuli Suomelle liian kallis valuutta ja torppaa nyt talouskasvun.
Väyrynen näkee myös, että euroalueen kehitys johtaa yhä syvempään taloudelliseen yhteisvastuuseen ja Suomen itenäisyyden heikkenemiseen.