Vat­ten­fal­lil­le val­ta­kun­nal­li­nen säh­kö­verk­ko­yh­tiö

Energiayhtiö Vattenfall niputtaa Suomessa omistamansa sähköverkkoyhtiöt yhteen yhtiöön.

Energiayhtiö Vattenfall niputtaa Suomessa omistamansa sähköverkkoyhtiöt yhteen yhtiöön. Keski-Suomen Valosta, Revon Sähköstä ja Vattenfall Siirrosta koostuvan uuden yhtiön nimeksi tulee Vattenfall Verkko Oy ja se aloittaa toimintansa ensi heinäkuun alussa.

Se on syntyessään Suomen suurin sähkönjakeluyhtiö, jolla on noin 330 000 asiakasta ja noin 13 prosentin markkinaosuus. Yhtiön liikevaihto on aluksi noin 800 miljoonaa markkaa eli noin 135 miljoonaa euroa. Vattenfall Verkon päätoimipaikka on Tampere ja sen toimitusjohtajaksi on nimitetty Lauri Virkkunen.

Uudistuksen tarkoituksena on Vattenfallin mukaan yhtenäistää ja selkeyttää asiakaspalvelua sekä kehittää sähköverkon käyttöä. Suurempi yksikkökoko tehostaa myös toimintaa laajoissa ja vaikeissa häiriötilanteissa, Vattenfallissa uskotaan.

Uuden yhtiön perustamisen yhteydessä Vattenfall on päättänyt myös investoida 25 miljoonaa markkaa eli noin 4,2 miljoonaa euroa sähköverkon valvonta- ja käyttöjärjestelmiin, joiden avulla verkon viat voidaan paikantaa ja korjata nykyistä nopeammin.

Sähköyhtiöiden yhdistymisellä on henkilövaikutuksia lähinnä hallinto- ja toimihenkilötehtävissä, mutta ne täsmentyvät vasta ensi vuoden alkupuolella. Vattenfallin mukaan mahdolliset henkilöstövähennykset toteutetaan ensi ja seuraavan vuoden aikana.

Vattenfallin omistama Hämeenlinnan Energia jatkaa vielä toimintaansa erillisenä yhtiönä, mutta toimii tiiviissä yhteistyössä Vattenfall Verkon kanssa. Vattenfall Verkko taas toimii sadan kunnan alueella, ja sen jakelualue ulottuu Pohjois-Uudeltamaalta Karkkilasta Pohjois-Pohjanmaalle Hailuotoon.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä