Lohtajalla sijaitsevaa Vattajan Natura-aluetta ryhdytään kehittämään ja suojelemaan EU:n tukemalla luonnonsuojeluprojektilla.
Päämääränä on sovittaa yhteen alueen sotilaskäyttö, yleinen virkistyskäyttö ja dyynien suojelu. Valtion omistuksessa oleva Vattajan Natura-alue on Suomen merkittävin dyynialue.
Torstaina julkistetun Life-projektin pyrkimyksenä on sopeuttaa puolustusvoimien toimia alueella niin, että haitat luonnolle jäisivät mahdollisimman pieniksi. Lisäksi ennallistetaan vahingoittuneita dyynejä, niittyjä ja hakamaita.
Keski-Pohjanmaalla, Kokkolan pohjoispuolella sijaitseva Vattajan alue on ollut puolustusvoimien harjoituskäytössä vuosikymmenet. Luonnonkauniina paikkana alue on tärkeä myös virkistyskäyttäjille.
Natura-alue on suuruudeltaan noin 1 200 hehtaaria. Suojelua sovitetaan yhteen metsähallituksen, puolustusvoimien ja ympäristökeskuksen voimin. Hankkeen kotimaisesta maksuosuudesta vastaa suurelta osin puolustusvoimat.
Osana uudelleenjärjestelyjä hankkeen kotimaiseen rahoitusosuuteen on mahdollista sisällyttää myös Lahdenkroopin mökkien siirroista ja lunastuksista syntyviä kustannuksia, kertoo projektipäällikkö, puistonjohtaja Kari Hallantie metsähallituksesta.
Puolustusvoimat on halunnut pakkolunastaa jalkoihinsa jäävät Lahdenkroopin mökit.
Hankkeen kokonaisbudjetti 1,8 miljoonaa euroa, josta EU rahoittaa puolet. Puolustusvoimien osuus on 680 000 euroa. Hanke on nelivuotinen ja päättyy vuoden 2009 alkupuoliskolla.
Puolustusvoimien toimet Vattajalla ovat aiheuttaneet viime aikoina kitkaa paikkakunnalla.
Dyynialueen suojelua ja armeijan peräytymistä vaativa kansanliike jätti keskiviikkona 4 500 nimeä käsittävän adressin puolustusministeri Seppo Kääriäiselle (kesk.).