EU:n komission tiedottajan Reijo Kemppisen elämä vaikeutui, kun varas vohki hänen käsipuhelimensa. Kännykkä vietiin junassa Kemppisen rintataskusta.
Kemppinen oli matkalla töihin Brysselissä, kun hän torkahti täydessä vaunussa. Junan saapuessa Ucclen kaupunginosan asemalle hän havahtui tuntiessaan kosketuksen rintataskussaan.
Edessä istunut nuori mies ryntäsi ulos vaunusta Kemppisen kännykkä kourassaan. Alkoi huikea takaa-ajo, kun Kemppinen juoksi julkean voron perässä.
"Lähdin perään, mutta luovuin, kun nuori mies karkasi yli kiskojen. En halunnut riskeerata puhelimen takia", Kemppinen kertoi.
Kemppinen on isokokoinen mies, jonka vorot jättävät yleensä rauhaan. Hän vastaa EU:n komissiossa erityisesti puheenjohtaja Romano Prodin tiedotuksesta. Talon puhelin on enemmän kuin tärkeä työkalu.
"Noin 400 puhelinnumeroa meni", Kemppinen harmitteli.
STT on yrittänyt soittaa anastettuun matkapuhelimeen, mutta varas ei vastannut.