Kuusamo Päätös mökkipaikkakunnasta tehdään paitsi luonnon ja palvelujen, myös hintavertailun perusteella. Vuosia suosituimpana mökkipaikkakuntana säilyneen Kuusamon valtteja ovat tonttien hyvä saatavuus sekä niiden edullinen hinta, arvioi yliaktuaali Kai Skoglund Tilastokeskuksesta.
"Kuusamossa tonttien hinnat ovat murto-osan siitä, mitä Etelä-Suomessa", Skoglund toteaa. Hän muistuttaa, että mökkipaikka halutaan yleensä veden äärelle.
5 762 kesämökistä huolimatta Kuusamossa on vielä runsaasti kaavoittamatonta mökkimaata.
Skoglund toteaa, että viime vuosien aikana rakentaminen on siirtynyt muutaman askeleen pohjoisemmaksi. Mökkien rakentaminen on tilastojen mukaan vähentynyt viime vuosina Uudellamaalla, mutta sen sijaan Etelä-Savoon on samalla aikavälillä rakennettu aikaisempaa enemmän kesäasuntoja.
Skoglundin mukaan tilastot eivät vielä todista Etelä-Suomen rantatonttien olevan lopussa.
"Muutokset ovat olleet toistaiseksi pieniä, mutta kyllä tontteja varmasti on helpompi saada Kuusamosta kuin Etelä-Suomesta", tutkija arvioi.
Mökkejä rakennetaan taas enemmän
Kuusamon kaupungin ympäristöjohtaja Arto Kekäläinen uskoo tonttien edullisen hinnan houkuttelevan mökinrakentajia kuntaansa.
Kekäläisen mukaan mökkitontin hintahaarukka on Kuusamossa 8 409-25 228 euron välillä, kun Etelä-Suomessa tontista joutuu helposti maksamaan 16 818-67 275 euroa.
Kekäläinen ei aliarvioi myöskään luonnon merkitystä mökkiläisten houkuttimena. "Valttina on tietysti myös sijaintimme isojen ja puhtaiden vesistöjen äärellä."
Matkailupalvelut, kuten Ruka, sekä Oulangan kansallispuiston ja Karhunkierroksen retkeilymaisemat vetävät mökkiläisiä.
Viime vuoden aikana Kuusamoon valmistui maan eniten kesämökkejä, eli 112 kappaletta. Koko maassa kesämökkien rakentaminen on laskenut noin puolella 1990-luvun alusta lähtien. Vuoden 1999 jälkeen mökkejä on taas alettu rakentaa hieman enemmän. Tällä hetkellä mökkejä nousee noin 4 000-5 000 vuodessa.
Mökkeilijät merkittävä tulonlähde
Kesämökit ovat kuntien kannalta merkittävä tulonlähde. Kekäläinen arvioi mökkiläisten tuottavan kiinteistöverojen kautta Kuusamolle 670 000-840 000 euroa vuodessa. Koko kunnan kiinteistöverojen tulot ovat reilut kaksi miljoonaa euroa.
Mökkiläisten taskusta jää myös vino pino euroja paikallisiin liikkeisiin.
"Suurin osa ostaa jokapäiväisen ruuan lisäksi rakennustarvikkeensa täältä", Kekäläinen toteaa.
Skoglund kertoo, että mökkiläiset viettävät kakkoskodissaan keskimäärin 80 vuorokautta. Tilastoon on laskettu mukaan myös eläkeläiset, jotka voivat asua mökkipaikkakunnallaan suuren osan vuotta. Kekäläisen arvion mukaan Kuusamon mökkiasukkaista suurin osa tulee oman kunnan ulkopuolelta, pääosin Etelä-Suomesta ja Pohjanmaalta.