Vantaan koululaisten päivä alkaa hartauksin ja kriisiavulla. Kouluissa käsitellään monin tavoin Myyrmannin järkyttävää pommi-iskua. Apua ja tukea antavat esimerkiksi kriisiryhmät, joihin kuuluu kouluterveydenhoitajia, koulupsykologeja ja koulukuraattoreja. Asiaa ja siihen liittyviä tuntemuksia käsitellään myös koulujen aamunavauksissa ja yhteisissä tapahtumissa.
Pommi-isku koetteli varsinkin Vantaan Vaskivuoren lukion väkeä ja Kaivokselan ala-asteen oppilaita ja opettajia, koska iskussa kuoli yksi koulujen oppilaita.
Vantaalainen ammattikorkeakoulu, missä räjäyttäjiksi epäilty opiskeli, on myös varautunut käsittelemään tapahtumaa.
Monet koulut eivät halua tiloihinsa tiedotusvälineiden edustajia. Koulut pyytävät kunnioittamaan surua ja menetyksiä kokeneita.