Vanhat maa­mer­kit ka­don­neet Haa­pa­ran­nal­ta

Vanhojen rasvaretkien koordinaateilla ei kannata suunnistaa ostoksille Haaparannalle. Niillä eksyy, sillä liki kaikki rastit ovat hävinneet.

Holapan perheen miehet, kaksi ja puolivuotias Emil ja isä-Terho, tietävät, mitä haaparantalaisesta kaupasta hakevat. Ketsuppi oli Emilille ykkösjuttu.
Holapan perheen miehet, kaksi ja puolivuotias Emil ja isä-Terho, tietävät, mitä haaparantalaisesta kaupasta hakevat. Ketsuppi oli Emilille ykkösjuttu.

Vanhojen rasvaretkien koordinaateilla ei kannata suunnistaa ostoksille Haaparannalle. Niillä eksyy, sillä liki kaikki rastit ovat hävinneet.

Kuulu Innalan kauppa on ollut tyhjillään vuosikaudet, Kultin tavaratalossa on Punaisen Ristin kirpputori, Johanssonin kauppa eli Ainos Livs on muisto vain. Ovessa on kuitenkin lappu.

"Uutta kylmäsavuporoa saapunut. Kysy viereisestä ovesta." Viereisen oven takana myydään kaakeleita.

Uusin tavaratalo, Prix, on tätä nykyä Konsum. Vanha Ica-maxi on sentään entisellä paikallaan ICA-supermarketina. Kauppias Kåre Mogemark kuitenkin myöntää, ettei rajakaupassa ole enää entisiä voin, Vårin, "saftin", hienonsokerin tai suklaakakkujen kaltaisia sisäänvetotuotteita.

"Suomalaisia käy paljon, mutta he eivät osta mitään erityistä vaan kaikkea."

Sen kaiken sisään mahtuu pieniä erikoisuuksiakin. Joku kemiläinen hakee pötkömäistä maksapateeta vain maun vuoksi. Mikäs käydessä, rajan pinnan tavaratalot ja ruokakaupat ovat auki kellon ympäri seitsemänä päivänä viikossa.

Näkkileipää on entiseen tapaan hyllymetreittäin ja sen kymmenet sortit. Niitä pyöreitä, pesiksen syöttölautasen kokoisiakin. Ruotsalainen Turun sinappi maksaa vähän enemmän kuin torniolaisessa lähikaupassa.

Perinteisen viiden litran sekamehukanisterin saa 5,10 eurolla. Sen, josta lantraamalla saa 25 litraa. Voipaketille ei ilmoiteta eurohintaa, koska siitä ei ole kilpailuvälineeksi.

Liikkeiden käyttämä vaihtokurssi on euroilla maksettaessa ostajalle hieman pankkikurssia huonompi.

Elektroniikkakauppaa vuodesta 1979 Radio ja TV Polarissa tehnyt Kari Yliniemi muistaa nousut ja laskut. Vaikka hinnat ovat tasaantuneet, suomalaisia käy edelleen.

"Ja harva se ku vain käy", hän arvelee.

Ostajista yhdeksän kymmenestä vie mukaansa 32 tuuman taulutelevision. Sen kokoinen halvin, Thomson, irtoaa häneltä 1 050 eurolla, ilman digiä. Kaupunginlahden takana torniolaiskaupan "viikon tarjous" on 1 495 euroa samankokoisesta, mutta erimerkkisestä.

Systembolagetin kassarouva Emmy tietää, että väkevät ostetaan Torniosta. Viinit, oluet ja siiderit ovat Haaparannan valtti. Kolmen litran kartonki Blue Nun-valkkaria maksaa pankin vaihtokurssin mukaan 17,90 euroa ja Montepulciano D´Abruzzo-punkku 22,15. Puoli litraa Kopparbergin päärynäsiideriä on 1,67 tölkki Carlsbergin 4,2 prosenttista 1,35 ja 5,2-prosenttinen Lapin Kulta 1,46 euroa. Halvempaakin löytyy.

Ostosmatkailun kovin juttu ovat silti potenssilääkkeet. Esimerkiksi Viagraa (50 mg) saa 12 kappaleen rasian Haaparannalta 84 eurolla, kun se Torniosta maksaa 119,77 euroa. Ruotsalaishinnassa ei ole arvonlisäveroa. Suomalainen resepti on käypä väline. Se on kuitenkin oltava käyttämätön eli uusitulla reseptillä apteekista ei irtoa mitään.

Jos tyytyy irtokarkkeihin, lyömätön paikka on yhä Netto-Lågpris: 4,5 euroa kilo, paperipäälliset 6,90.

Mutta viis kadonneista kiintopisteistä? Ikea kylkiäisineen nousee kohta kuin krookukset keväällä. "Haaparanta onkin talpannu paikoillaan vuosikymmeniä", Kari Yliniemi kuvailee.

Ilmoita asiavirheestä