Yhdysvaltojen merkittävä ja rakentava rooli Euroopassa säilyy, vaikka EU:n turvallisuuspoliittinen rooli kasvaakin, arvioi pääministeri Matti Vanhanen (kesk.). Vanhanen sanoi Maanpuolustustiedotuksen seminaarissa, ettei usko kehityksen aiheuttavan ristiriitaa unionin ja Yhdysvaltojen välille.
Vanhasen mukaan on Euroopan omien etujen mukaista varmistaa, että Yhdysvallat on edelleen poliittisesti kiinnostunut Euroopasta ja että suhde säilyy mahdollisimman vahvana. Talouden kehitys ohjaa muuten Yhdysvaltojen kiinnostusta kohti Tyynenmeren ja Aasian alueita.
Pääministeri sanoi olevansa entisen pääministerin Esko Ahon (kesk.) kanssa täsmälleen samaa mieltä siitä, että "fundamentalistista amerikkalaisvastaisuutta" pitää välttää. Suomessa hän ei ollut havainnut tällaisesta kehityksestä merkkejä.
Suomen mahdollisesta Nato-jäsenyydestä Vanhanen toisti, ettei sotilaallinen liittoutuminen ole Suomen kannalta ajankohtaista. Samalla on selvää, että Nato-jäsenyyttä ei saa sulkea pois ja että puolustusvoimien Nato-yhteensopivuudesta on pidettävä huolta.