Vanha die­sel­au­to pääs­te­li pa­ko­kaa­su­ja Kampin kes­kuk­ses­sa

Helsingin hätäkeskus sai joukon puhelinsoittoja tiistaina iltapäivällä, kun Kampin keskus täyttyi sankasta savusta. Myös automaattinen palohälytysjärjestelmä ilmoitti savusta.

Helsingin hätäkeskus sai joukon puhelinsoittoja tiistaina iltapäivällä, kun Kampin keskus täyttyi sankasta savusta. Myös automaattinen palohälytysjärjestelmä ilmoitti savusta. Suuri joukko palolaitoksen yksiköitä ajoi oletetulle palopaikalle Espoon bussien käyttämään tunneliin. Siellä oli todella savua, mutta kyse oli vanhan betoniauton pakokaasusta. Kello oli tuolloin noin puoli neljä.

Savu pelästytti matkustajat, mutta onneksi tunnelissa ei palanut eikä savusta aiheutunut ihmisille vahinkoa. Espoon bussit ohjattiin kiertoteitä, kunnes pelastuslaitos sai tunnelin tuuletetuksi savusta.

Pakokaasut olivat peräisin betoniautosta, päivystävä palomestari kertoi. Vanha dieselauto oli Helsingin kaupungin rakennustyömaalla, jossa tehtiin betonitöitä.Työmaa oli Espoon bussien käyttämän tunnelin varrella.

Ilmoita asiavirheestä