Robin van Persie jatkoi hurjaa virettään jalkapallon Englannin Valioliigassa, kun Arsenal kohensi jälleen asemiaan surkean alkukauden jälkeen. Liigan maalitilaston ykkönen iski molemmat osumat 2—1-vierasvoitossa sarjanousija Norwichista.
Hollantilaishyökkääjä on nyt tehnyt maalin viidessä peräkkäisessä liigaottelussa, ja kaikkiaan miehellä on koossa jo 13 liigaosumaa tällä kaudella. Ennätystilastoihinkin on jo saumaa, sillä Van Persie on iskenyt vuoden 2011 liigapeleissä nyt 31 maalia. Alan Shearerin ennätys yhden kalenterivuoden valioliigamaaleissa on 36.
Viisi peräkkäisvoittoa ottanut Arsenal on noussut liigassa kuudenneksi, mutta eroa kärkeen on yhä hulppeasti. Se johtuu siitä, että Manchester City ei vain menetä otettaan. Nyt se kaatoi tappiottomien joukkueiden kohtaamisessa Newcastlen 3—1, ja on voittanut kauden 12 liigaottelustaan 11.
City on iskenyt liigassa 42 maalia.
Sarjakakkosena jatkaa Manchester United, joka kukisti vieraissa Swansean 1—0 Javier Hernandezin maalilla. Unitedilla on eroa paikallisviholliseensa viisi pistettä, mutta Newcastleen rakoa on nyt neljä pistettä.