Val­tuu­te­tuil­ta va­ro­vai­sia en­si­ar­vioi­ta

Ensimmäistä kertaa myös valtuutetuille järjestettiin oma tiedotustilaisuus kaupunginjohtaja Kari Nenosen budjettiesityksestä. Ainakin ensi kuulemalta valtuutettujen arviot olivat kovin varovaisia. Kysymyksiä sen sijaan riitti.

Ensimmäistä kertaa myös valtuutetuille järjestettiin oma tiedotustilaisuus kaupunginjohtaja Kari Nenosen budjettiesityksestä. Ainakin ensi kuulemalta valtuutettujen arviot olivat kovin varovaisia. Kysymyksiä sen sijaan riitti.

Jouko Arrannon (kok.) mielestä oli kuultu ankeita lukuja ja hän kysyikin, onko kaupunginjohtaja harkinnut veroprosentin nostoa? Ei ollut, kuului vastaus.

Leena Kuha (vihr.) halusi tietää, onko homekoulujen korjaamisesta joku kiireellisyyslista ja miten se on otettu esityksessä huomioon? Asia on teknisen lautakunnan hoteissa, kuului vastaus.

Saman puolueen Taina Pitkänen-Koli tiedusteli, onko asuntomessuille merkitty 630 000 euroa jotain ylimääräistä alkuperäisiin suunnitelmiin verrattuna. Apulaiskaupunginjohtaja Matti Pennasen mukaan ei ole.

Kokoomuksen Lyly Rajala oli huolissaan pop-jazz -opiston kohtalosta. Uusia tiloja ei tälle kaudelle ole investointeihin merkitty."Onko se unohtunut budjetista?" Ulla Hilmolalla (kok.) oli samantapaisia huolia tekojääradan katsomon suhteen. Katsomoa ei näy missään.

Mikko Viitanen (vas) jäi aprikoimaan, kuka tekee mitäkin kaupungin elinkeinopolitiikassa. "Onko esimerkiksi tarkoitus, että valtuusto ottaa jossain vaiheessa kantaa osaamiskeskusohjelmaan?" Asiaa selvitellään työryhmässä, kuului kaupunginjohtaja Nenosen vastaus.

Keskustan Kari Myllyniemeä kiinnosti, kuinka monta omakotitonttia ensi vuonna luovutetaan. Oikea vastaus löytyi budjettikirjan sivulta 138: 250 kappaletta, seuraavana saman verran ja 300 vuonna 2007.

Tytti Tuppurainen (sd.) kaipasi voimakasta panostusta uusien yritysten kehittämiseen.

Raimo Järvenpää (vas) halusi budjetinlaatijoilta jonkinlaista listaa siitä, mitä on otettu pois, samalla kun sosiaali- ja terveystoimeen on saatu lisää rahaa yli raamin. Lista luvattiin laatia.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Matti Pikkarainen (kesk.) piti budjettiesitystä realistisena peruspalvelubudjettina. "Kuluneella hallituskaudella sosiaali- ja terveystoimeen on panostettu 70 miljoonaa euroa aiempaa enemmän ja nyt on tulossa vielä lisää. "

Pikkarainen arvioi kaupunginhallituksen sisällä olevan vahvan yhteisen näkemyksen painopisteistä, mutta siitä huolimatta budjetin teosta ei tule helppo. Pikkaraisen mielestä budjettiesitys ei sisällä miinoja uudelle valtuustolle ensi vuodeksi.

Ilmoita asiavirheestä