Varusmies saa syytteen huumausaineen käyttörikoksesta ja palvelusrikoksesta. Valtionsyyttäjä määräsi sotilasoikeudenkäyntiasioiden syyttäjän asettamaan Lohtajan ilmatorjuntaleirillä hasista poltelleen varusmiehen syytteeseen.
Lisäksi valtionsyyttäjä Jukka Rappe antaa Kokkolan kihlakunnansyyttäjä Heikki Koskelle huomautuksen virheellisestä menettelystä. Koski oli katsonut varusmiehen teon niin vähäiseksi, että ei nostanut asiasta syytettä.
Läntisen maanpuolustusalueen esikunta kanteli Kosken syyttämättäjättämispäätöksestä valtakunnansyyttäjänvirastolle. Esikunta katsoi, ettei huumausaineen hallussapitoa voida pitää vähäisenä siltä osin, kun se oli tapahtunut Helsingin ilmatorjuntarykmentin Lohtajassa pidetyllä ilmatorjuntaleirillä.
Leirillä järjestettiin muun muassa kovapanosammuntoja, jolloin huumaavan aineen käyttö palveluksen aikana loi esikunnan mielestä merkittävän turvallisuusriskin. Varusmies oli myöntänyt käyttäneensä vähäisen määrän hasista viime vuoden kesäkuun ja marraskuun välillä.
Marraskuussa hän oli tuonut käärimänsä hasissätkän mainitun Lohtajan ampumaleirin majoitusalueelle ja poltellut sen leirin aikana. Sotilasoikeudenkäyntilain mukaan syyttäjä ei saa jättää syytettä nostamatta sotilasoikeudenkäyntiasiana käsiteltävästä asiasta.
Valtionsyyttäjä katsoi esikunnan tavoin, että huumausaineen käyttö puolustusvoimien kovapanosammuntaleirillä voi aiheuttaa hyvinkin vakavaa vaaraa muille ihmisille. Lisäksi varusmiesyhteisössä tapahtuva huumeiden käyttö voi johdattaa myös muita varusmiehiä aineiden käyttöön.
Näiden syiden vuoksi varusmiehen tekoa ei voida valtionsyyttäjän mielestä pitää vähäisenä ja palvelusrikoksen lisäksi hänet on asetettava syytteeseen myös huumausaineen käyttörikoksesta.
Helsingin kihlakunnanvirastossa toimiva sotilasoikeudenkäyntiasioiden syyttäjä asettaa varusmiehen edellä mainittuihin syytteisiin Espoon käräjäoikeudessa, joka on varusmiehen asuinpaikan tuomioistuin.