Yhdysvaltain valtionvarainministeri Paul O'Neill ilmoitti on ilmoittanut, että hän eroaa tehtävästään. Ero tulee voimaan parin viikon kuluessa.
Nimettöminä pysyneiden hallituslähteiden mukaan Valkoinen talo oli vaatinut O'Neillin eroa ja samalla saa lähteä muitakin taloustiimin jäseniä. Lähtijöiden joukossa on muun muassa Valkoisen talon talousneuvonantaja Lawrence Lindsey.
O'Neilliä on arvosteltu siitä, että hän ei ole pystynyt pitämään maan talouden ohjaksia tarpeeksi hyvin käsissään taantuman aikana. Hänen suorasukaiset lausuntonsa ovat ärsyttäneet usein Wall Streetiä sekä Valkoista taloa.
O'Neill on ollut vastahangassa presidentti George W. Bushin talouspolitiikan kanssa. Hän on suhtautunut varauksella Bushin kaavailemiin uusiin veroleikkauksiin ja erityisesti mahdollisiin yrityksille suunnattuihin uusiin verohelpotuksiin.