Perhosuimari Tero Välimaan vaisuhkolle esitykselle EM-uintien 50 metrin perhosuinnissa on löytynyt selitys. Välimaa on sairastunut ja potee flunssamaisia oireitaan lepäämällä omissa oloissaan.
Välimaan huonetoveri Jani Sievinen siirrettiin heti tiistaina pois omaan huoneeseen, kun Välimaa alkoi oireilla. Välimaan huone on nyt sairastupana.
Välimaan ylähengitystievaivat johtuvat joko flunssasta tai allergisesta reaktiosta huoneen kokolattiamaton takia. Välimaalla on monen uimarin tapaan astmalääkitys ennestään.
Välimaa jätti vaivan takia 200 metrin perhosuinnin alkuerät uimatta, ja on vielä epävarmaa, ehtiikö hän toipua 100 metrin perhosuinnin alkueriin, jotka ovat perjantaina.
Sekaviesti on sunnuntaina, ja ilman Välimaata Suomen mahdollisuudet kilpailussa heikkenevät. Jos Välimaa toipuu viestiin, Suomi tavoittelee jopa mitalia.