Vahinkovakuutusyhtiöt kokoavat ensi vuoden alusta yhteisen rekisterin vakuutetuille sattuneista vahingoista. Pyrkimyksenä on estää vakuutuspetokset ja muu vakuutusten väärinkäyttö.
Eri tutkimusten mukaan 5-10 prosenttia vahinkovakuutusyhtiöiden maksamista korvauksista on haettu väärin perustein. Viime vuoden noin 8,6 miljardin markan korvauksilla summa olisi 450-860 miljoonaa markkaa.
Vakuutusyhtiöiden arvion mukaan ongelma on vielä suurempi henkilöille sattuneissa vahingoissa, koska henki- ja eläkevakuutuksissa pyörii huomattavasti suurempi summa kuin vahinkovakuutuksissa.
Tuleva rekisteri koskee vain vahinkovakuutuksia. Näitä ovat mm. koti-, matka-, ajoneuvo- ja palovakuutukset. Vahinkovakuutuksistakaan rekisteriin ei saa viedä tietoja lakisääteisissä tapaturmavakuutuksissa sattuneista vahingoista.