Va­kuu­tus­myyn­nis­tä neu­vo­tel­laan myös Osuus­pan­keis­sa

Nordean kiistan kaltaisia ongelmia saattaa muhia myös muissa pankeissa ja finanssikonserneissa.

Nordean kiistan kaltaisia ongelmia saattaa muhia myös muissa pankeissa ja finanssikonserneissa. Esimerkiksi Osuuspankeissa neuvotellaan parhaillaan siitä, millä ehdoilla virkailijat ryhtyvät myymään Fennian ja Lähivakuutuksen vakuutuksia.

Pääluottamusmies Arja Minkkisen mukaan keskustelut Op-ryhmässä jatkuvat Nordean työkiistassa tehdyn ratkaisun pohjalta. Sen enempää hän ei keskiviikkona halunnut kommentoida, koska asian käsittely on kesken.

Aiemmin Osuuspankin konttoreissa myytiin jo Pohjolan vakuutuksia, mutta sopimus sanottiin irti, kun Pohjola hankki investointipankki Conventumin.

Vanhastaan useimmissa pankeissa on myyty muun muassa henkivakuutuksia, mutta niillä on halua laajentaa tuotevalikoimaa.

Sampo-konsernissa vahinkovakuutusten myynti on irrotettu erilliseen If-yhtiöön. Aktiassa myydään toistaiseksi lähinnä lainaturvaan ja eläkevakuutukseen liittyviä vakuutustuotteita.

Ilmoita asiavirheestä