Vajaa hehtaari turvesuota paloi perjantaina iltapäivällä Yli-Iin Latvasuon turvetuotantoalueella. Erittäin voimakkaasta tuulesta huolimatta palo onnistuttiin rajaamaan lähelle syttymispistettään.
Kovan tuulen vuoksi sammutuksessa varauduttiin suureen operaatioon ja paikalle hälytettiin sammutusyksiköitä ja tankkiautoja Yli-Iistä, Haukiputaalta, Iistä, Kiimingistä ja Oulusta.
Turvesuon urakoitsija oli havainnut heti todennäköisesti työkoneen kipinästä syttyneen palon ja onnistunut rajaamaan sen nopeasti. Myös lähellä ollut auma toimi tuulensuojana, joten palo ei levinnyt kovalla vauhdilla vaan pikemminkin hitaasti.
Oulun hätäkeskus sai ilmoituksen tulipalosta noin kello 13.30. Kello 16 aikaan paikalla tarvittiin enää jälkivartiointia, joka sekin siirtyi illan tullen urakoitsijan vastuulle