Väitös astman hoidon on­gel­ma­ryh­mis­tä

Apteekeissa tehdyn kyselyn perusteella astman hoidossa ovat ongelmaryhmiä 65 vuotta täyttäneet ja yli viisi vuotta astmalääkkeitä käyttäneet.

Apteekeissa tehdyn kyselyn perusteella astman hoidossa ovat ongelmaryhmiä 65 vuotta täyttäneet ja yli viisi vuotta astmalääkkeitä käyttäneet. Näiden potilasryhmien hoitamiseen ja neuvomiseen tulisi kiinnittää nykyistä enemmän huomiota apteekeissa, toteaa helsinkiläinen proviisori Ulla Närhi väitöskirjassaan.

- Iäkkäät potilaat ja yli viisi vuotta astmalääkkeitä käyttäneet eivät seuranneet astmaansa ohjelman suosittamilla keinoilla. He olivat myös saaneet vähiten neuvoja, kuinka muutetaan lääkitystä oireilun mukaan, Närhi kertoi.

Närhi väitteli perjantaina Kuopion yliopistossa. Väitöksestä käy ilmi, että apteekeissa annettu tehostettu neuvonta ja hoitotulosten seuranta vähensivät astmaa sairastavien oireilua merkittävästi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä