Vaih­to­ta­seen yli­jää­mä kasvoi edel­leen

Suomen vaihtotaseen ylijäämä kasvoi kesäkuussa 5,7 miljardiin markkaan (0,96 miljardiin euroon), kun vuosi sitten kesäkuussa ylijäämä jäi 2,1 miljardiin markkaa

Suomen vaihtotaseen ylijäämä kasvoi kesäkuussa 5,7 miljardiin markkaan (0,96 miljardiin euroon), kun vuosi sitten kesäkuussa ylijäämä jäi 2,1 miljardiin markkaan, Suomen Pankin tiistaina julkaisema kuukausitilasto kertoo.

Vaihtotaseen ylijäämä kasvoi myös toukokuuhun verrattuna. Toukokuussa ylijäämä oli 4,7 miljardia markkaa. Viime vuoden heinäkuusta tämän vuoden kesäkuuhun saakka ylijäämää on kertynyt 62,5 miljardia markkaa, mikä on 1,8 miljardia markkaa enemmän kuin koko kalenterivuoden 2000 ylijäämä.

Vaihtotaseen kohentuminen tuli lähes kokonaan kauppataseen puolelta. Kauppataseen ylijäämä kasvoi kesäkuussa 7,9 miljardiin markkaan, kun toukokuussa se oli lähes miljardin pienempi.

Kauppataseen ylijäämän kasvua selittää se, että vaikka Suomen vienti on takkuillut, tuonti on vähentynyt vielä enemmän. Tullihallituksen viime viikolla julkistamien ennakkotietojen mukaan vienti väheni kesäkuussa 3 prosenttia, mutta tuonti peräti 11 prosenttia viime vuoden kesäkuuhun verrattuna.

Palvelutaseen alijäämä oli Suomen Pankin tilastojen mukaan kesäkuussa 1,1 miljardia markkaa. Tuotannontekijäkorvausten alijäämä oli 0,3 miljardia markkaa ja tulonsiirtojen taseen alijäämä 0,8 miljardia markkaa. Luvut eivät muuttuneet paljoa toukokuusta.

Pääomaliikkeet olivat kesäkuussa 7,5 miljardia markkaa vientivoittoiset. Ulkomainen nettovelka oli 87 miljardia markkaa.

Ilmoita asiavirheestä