Kolumni

Vaa­ti­mat­to­muus kau­nis­taa, ajat­te­lee suo­ma­lai­nen ja erehtyy pahan kerran

Meidät on opetettu siihen, ettei asioista kannata tehdä numeroa ja omakehu on viheliäinen paha. Turhasta vaatimattomuudesta olisi kuitenkin aika päästä eroon – myös Pohjois-Pohjanmaalla, kirjoittaa päätoimittaja Sanna Keskinen.

"Suomalaisessa kasvatuksessa ovat voimakkaita luonteenpiirteitä kateus ja ujous. Molemmista piirteistä olisi tietoisesti taisteltava vapaaksi. Nimenomaan ujous on tyypillisempää Pohjois-Suomessa kuin Etelä-Suomessa ja tämä vaikeuttaa koko yhteiskuntaa ajatellen jopa maamme kehittymistä kansainvälisessä kilpailussa."

Näin sanoi Oulussa Tuiran kirkossa kasvatusaiheista esitelmää pitänyt professori Ole Wasz-Höckert lokakuussa 1970. Lainaus löytyy esitelmätilaisuudesta kertoneesta uutisesta Kalevasta.

Vaikka tuo tietoinen taistelu on ollut käynnissä, ei professorin näkemää ongelmaa ole edelleenkään selätetty. Suomalainen on ujo ja vaatimaton.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut