Vaasan kau­pun­gin­hal­li­tus hylkäsi os­to­tar­jouk­sen ve­si­lai­tok­ses­ta

Vaasan kaupunginhallitus hylkäsi tiistaina Vaasan Sähkön tekemän ostotarjouksen vesilaitoksesta. Hanke on tältä erää loppuunkäsitelty.

Vaasan kaupunginhallitus hylkäsi tiistaina Vaasan Sähkön tekemän ostotarjouksen vesilaitoksesta. Hanke on tältä erää loppuunkäsitelty.

"Vesilaitoksen ja Vaasan Sähkö Oy:n yhdistäminen olisi ollut yksi keino tasapainottaa kaupungin ensi vuoden kuntataloutta. Kaupunki omistaa Vaasan Sähkön lähes kokonaan. Kauppoja ei kuitenkaan tullut ja asia raukeaa", kertoi Vaasan kaupunginjohtaja Markku Lumio.

Neuvottelutulosta ei saavutettu, koska kaupunginhallitus piti sähköyhtiön tarjousta liian alhaisena. Ostotarjous oli 40 miljoonaa euroa, kun vesilaitoksen liiketoimintojen substanssiarvoksi oli arvioitu 60-70 miljoonaa euroa. Myös maksutapa ja eläkevastuut koettiin pulmallisiksi.

Kaupungin suunnitelmissa on seuraavaksi muuttaa vesilaitos itsenäiseksi kunnalliseksi liikelaitokseksi. Tällä keinolla voidaan nostaa vesilaitoksen tuloutusta. Samoin sähköyhtiön tuloutusta on Lumion mukaan mahdollista nostaa.

Kaupungilla on ensi vuoden budjetissa 20 miljoonan euron aukko ja se joutuu ottamaan lainan aukon peittämiseksi. Näillä tuloutuksen nostoilla kaupunki laskee nyt hoitavansa lainan hoitokustannukset.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä