Keniaa 24 vuotta hallinnut presidentti Daniel arap Moi ei ole huolestunut eilen pidettyjen presidentin- ja parlamenttivaalien todennäköisestä päätymisestä opposition voittoon. Moin seuraajakseen ajama presidenttiehdokas Uhuru Kenyatta on alustavien tietojen mukaan häviämässä kilvan opposition Mwai Kibakille.
Moi uskoo länsimaiden ymmärtäneen hänet väärin uskomalla, että presidentti haluaa pitää kiinni vallasta. Moi vakuuttaa kuitenkin, että hän haluaa kansalaisten olevan onnellisia.
Vaikka jättääkin presidentin tehtävät, Moi jatkaa edelleen Keniaa pitkään hallinneen Kanu-puolueen johdossa.
Äänistä on saatu lasketuksi noin 2,5 miljoonaa. Kenian 10,4 miljoonasta äänioikeutetusta kahden kolmasosan arvellaan käyneen äänestämässä eilen.