Alaikäisen pojan seksuaalisesta hyväksikäytöstä epäilty, ex-presidentti Lech Walesan henkilökohtainen sielunpaimen Henryk Jankowski uhmaa Gdanskin piispan käskyä erota välittömästi seurakuntapapin tehtävästään.
Gdanskin Pyhän Brigitan kirkon pappi Henryk Jankowski kuului 1980-luvulla Puolassa niiden katolisten pappien eturintamaan, jotka taistelivat väkevästi kaikin asein "ateistista kommunistista" järjestelmää vastaan.
Jankowski on syyllistynyt usein saarnoissaan myös törkeään antisemitismiin, ja Puolan katolisen kirkon johto on joutunut silloin tällöin pistämään pappinsa hengelliseen ojennukseen.
Nyt 68-vuotias prelaatti tuki intohimoisesti 1980-luvun lakkojen aikana Solidaarisuus-ammattiliittoa, ja häntä pidetään yhä entisen legendaarisen ay-johtajan ja ex-presidentin Lech Walesan henkilökohtaisena sielunpaimenena.
Jankowskin kirkkoapulaisena jonkin aikaa toimineen 16-vuotiaan pojan äiti väitti elokuussa Solidaarisuus-papin syyllistyneen pedofiliaan. Äidin mukaan Jankowski oli käyttänyt seksuaalisesti hyväkseen hänen poikaansa Pyhän Brigitan kirkon yhteydessä sijaitsevassa papin asunnossa.
Poika oli usein jopa yöpynyt pappilassa, ja hän oli äidin tietojen mukaan saanut saarnamieheltä rahaa alkoholin ja jopa huumeiden ostoa varten.
Ylellistä elämää
ja loistoautoja
Ylellisestä elämää koko virka-aikansa rakastanut ja loistoautoilla ajellut pappi Jankowski on useaan otteeseen tyrmännyt oikeusistuimessa kaikki häneen kohdistetut syytteet jutussa, joka on yhä vireillä.
Gdanskin piispa Tadeusz Goclowski tuli pitkän harkinnan jälkeen tulokseen, että vaikka Jankowski ei olisikaan hairahtunut pedofiliaan, hän on alaikäisen pojan alkoholin ja huumeiden rahoittajana toiminut selkeästi raamatun sanaa sekä katolisen kirkon pyhiä periaatteita vastaan.
Goclowskilla oli omien sanojensa mukaan edessään vain tie: erotuttaa hänelle jo vuosia harmaita hiuksia epäkirkollisella toiminnallaan aiheuttanut pappi.
Jankowski ei ole kuitenkaan suostunut eroaman vapaaehtoisesti, ja hän on saanut pyrkimykselleen varsin laajaa tukea kirkkokansalta.
Ellei Henryk Jankowski pakkaa tavaroitaan lähiaikoina, Puolan katolisen kirkon pääsielunpaimen joutuneen alistamaan eroasian Vatikaanin isännän eli puolalaissyntyisen paavi Johannes Paavali II:n ratkaistavaksi.