Kat­to­tu­ris­mi kasvaa Pie­ta­ris­sa – "Kaikki tie­tä­vät, että jos sattuu vakava on­net­to­muus, vi­ran­omai­set kiel­tä­vät ka­toil­la kul­ke­mi­sen"

Pietarilaisilla ei ollut yli kahteenkymmeneen vuoteen mitään asiaa rakennusten katoille, jotka naulattiin viranomaisen salamurhan jälkeen kiinni.

Pietarilaisilla ei ollut yli kahteenkymmeneen vuoteen mitään asiaa rakennusten katoille, jotka naulattiin viranomaisen salamurhan jälkeen kiinni. Toisin on nyt. Tuhannet turistit kipuavat katoille ihastelemaan miljoonakaupungin näkymiä.

Pietarissa on syntynyt uusi turismin muoto, jossa ihmisiä viedään oppaan kanssa katoille katselemaan miljoonakaupungin katuja, kanavia ja kirkkoja ja palatseja ylhäältä päin.

Kattoturismin suosio yllätti.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä