Ruotsin kouluilla on oikeus kieltää oppilailtaan kasvot peittävien asujen kuten burkhien käyttö, ilmoitti Ruotsin kouluvirasto perjantaina antamassaan ratkaisussa. Ratkaisua oli pyytänyt göteborgilaisen Burgårdenin lukion rehtori sen jälkeen, kun kaksi tyttöä saapui syyslukukauden alussa kouluun mustissa nikabeissa, joiden alta näkyivät vain silmät.
"Voidaan voimakkaasti kyseenalaistaa, voiko koulu kunnolla täyttää tehtäväänsä, jos oppilaalla on burkha", kouluviraston päälakimies Ingegärd Hilborn kirjoittaa laatimassaan ratkaisussa.
Viraston mukaan kommunikaatio ja vuorovaikutus ovat opetuksessa tärkeitä. Jos kasvot ovat peitossa, opettaja ei esimerkiksi voi arvioida, ymmärtääkö oppilas opetusta. Burkha voi myös uhata järjestyksenpitoa, esimerkiksi riitoina oppilaiden välillä tai muiden oppilaiden turvattomuuden tunteina. Tällöin sen voi kieltää oppitunneilta, virasto linjaa.
Virasto perustelee kantaansa muun muassa Ruotsin laeilla, kansainvälisillä ihmisoikeussopimuksilla ja opetussuunnitelmilla.
Arvoista
keskusteltava
Virasto ei suosittele kieltoa ilman arvokeskustelua. Viraston mukaan koulun on kunnioitettava tyttöjä ja heidän näkemyksiään, mutta tyttöjenkin on opittava kunnioittamaan ruotsalaisen yhteiskunnan näkemyksiä.
Ratkaisu koskee kaikkia burkhan tyyppisiä asuja. Burkhaa käytetään lähinnä Afganistanissa. Siinä kasvot peittää verkko. Göteborgilaistyttöjen käyttämässä nikabissa kangas peittää kaiken paitsi silmät. Nikabia käytetään lähinnä Persianlahden ympäristössä.
Virasto ruoti burkhan käyttöä etenkin uskonnonvapauden näkökulmasta. Se asettaisi opetuksen sujumisen etusijalle siinäkin tapauksessa, että burkha on uskonnon ilmaus.
Kouluvirasto viittaa positiiviseen ja negatiiviseen uskonnonvapauteen. Positiivinen uskonnonvapaus on vapautta harjoittaa ja tuoda esiin omaa uskontoaan, negatiivinen taas vapautta välttyä seuraamasta muiden uskonnonilmauksia.
Kouluviraston mukaan molemmat ovat tärkeitä ja niitä täytyy punnita yhdessä. Virasto painottaa, että koulun tärkeä tehtävä on edistää sukupuolten tasa-arvoa. Burkha voi olla merkki naisen alistamisesta, mutta ei välttämättä ole sitä, virasto toteaa.
Islamissa erilaisia tulkintoja
Tytöt, joista burkhaselvitys lähti liikkeelle, ovat somalialaistaustaisia muslimeja.
"Se on osa uskontoa. Meitä ei ole painostettu, vaan halusimme itse," vanhempi tytöistä kertoi Ruotsin televisiolle SVT:lle, kun tapaus tuli julkisuuteen.
Ei ole aivan selvää, vaatiiko islam naisilta burkhaa.
Suunnilleen kaikki islaminoppineet ovat yhtä mieltä siitä, että uskonto vaatii naisia käyttämään hiukset peittävää huivia, toteaa filosofian tohtori Jan Samuelsson Tukholman yliopistosta kouluvirastolle antamassaan lausunnossa.
Burkhaa taas pidetään hänen mukaansa lähinnä joihinkin kulttuureihin kuuluvana ilmiönä.
Tytöt suostuivat jo lukukauden alussa tilapäiseen ratkaisuun, että he poistavat huivin kasvoiltaan ja hansikkaat kädestään oppitunneilla, koetilanteissa ja silloin, kun henkilöllisyys täytyy todentaa.
Rehtori halusi silti kouluviraston kannan.