Kemin Takajärven alueella oli sunnuntai-iltana poliisioperaatio. Poliisi kertoo, että operaatio johtui poliisin eräässä kerrostaloasunnossa suoritetusta teknisestä tutkinnasta.
Huoneistoa tutkittiin, sillä siellä epäiltiin olevan mahdollisesti räjähteiden valmistamiseen käytettäviä ainesosia. Paikalta taltioitiin näytteitä, joiden koostumusta tullaan poliisin mukaan tutkimaan edelleen.
Poliisi otti haltuun asunnosta löytyneet aineet ja ne siirrettiin pois paikalta. Asiaa tutkitaan räjähderikoksena ja epäillyn henkilöllisyys on poliisin tiedossa.
Tilanteesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille.
Operaatiosta ensimmäisenä uutisoinut Iltalehti kertoi, että silminnäkijän mukaan operaatio oli käynnissä aamukymmenestä saakka. Oulun poliisin johtokeskuksesta kerrottiin Kalevalle, että operaatio kesti joitakin tunteja.