Useita Oulun poliisilaitoksen poliisipartioita yritti viime huhtikuussa pysäyttää virkavaltaa pakoon kaahaavan kuljettajan.
Vuonna 1983 syntynyt mies starttasi Etu-Lyötystä, ajoi erinäisten vaiheiden jälkeen Oulunsaloon ja sieltä edelleen Hailuodontielle. Auto pysähtyi vasta törmättyään bussipysäkille pysähtyneen poliisiauton keulaan.
Syyttäjä väittää, että pakenija kaahasi kovimmillaan jopa 180 kilometrin tuntinopeusvauhtia ja syyllistyi takaa-ajonsa aikana 12 eri rikokseen.
Syyttäjän mukaan hän muun muassa työnsi käden ulos auton ikkunasta ja uhkaili perässään ajanutta partiota aseella, minkä lisäksi hän yritti tappaa tahallaan eri murhata kolme muuta poliisia. Syyttäjän mukaan mies ajoi poliiseja kohti niin, että he joutuivat väistämään välttääkseen yhteentörmäyksen.
– Väistin niin syvälle ojaan kuin mahdollista kun auto lähti tulemaan minua kohti erittäin lujaa vauhtia. Jouduin kokemaan sen, että teet töitä ja sinut yritetään tappaa. Tilanne oli ahdistava, yksi poliiseista kuvaili maanantaina Oulun käräjäoikeudessa.
Osoitti leikkiaseella
Pakenija jatkoi matkaansa pitkin Hailuodontietä, missä häntä vastaan tuli toinen poliisiauto. Syyttäjän mukaan sen poliisipartio joutui myös tekemään nopean väistöliikkeen välttääkseen yhteentörmäyksen. Pakenijan meno tyssäsi vasta kun hän väisti tielle heitettyä piikkimattoa ja osui poliisiauton keulaan.
Kolme poliisia vaatii syytetyltä 4000 euron vahingonkorvauksia kärsimyksestä ja kaksi poliisia hakee 1500 euroa. Poliiseja avustavan asianajaja Pasi Hagmanin mukaan ase osoittautui myöhemmin leikkipistooliksi, mutta poliisit pitivät sitä aitona.
– Heidän etäisyytensä vastaajaan oli ajon aikana noin 20–30 metriä. Aseen nähdessään he joutuivat jättäytymään taemmas.
Puolsi vasemmalle
Mies myöntää syyllistyneensä ajollaan törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Hän kuitenkin kiistää sen, että olisi ajanut kovempaa kuin 140 kilometrin tuntinopeusvauhtia.
Mies kiistää jyrkästi yrittäneensä murhata poliisit. Hänen mukaansa hän ei yrittänyt kohdistaa heihin minkäänlaista väkivaltaa tai uhkausta eikä hän yrittänyt ajaa heidän päälleen tahallaan.
– Hänen autonsa puolsi voimakkaasti vasemmalle, koska sillä oli aiemmin ajettu liikenteenjakajaan. Jos ote ratista löystyi yhtään, auto lähti heti viemään vasemmalle. Jostain syystä hänen keskittymisensä herpaantui hetkeksi ja auto lähti ajautumaan kohti vastaan tulevien kaistaa. Heti kun hän huomasi vaaratilanteen, hän oikaisi auton eli väisti ja esti törmäyksen, syytettyä puolustava asianajaja Petri Pehkonen selitti.
Puolustuksen mielestä syytetyllä ei ollut velvollisuutta keskeyttää ajoa omalla kaistallaan vaan vastaantulevien kaistalla ollut poliisipartio olisi ollut väistämisvelvollinen.
– Tämä (jälkimmäinen) vaaratilanne aiheutui poliisin omasta menettelystä, ei päämieheni. Hän ei pyrkinyt osumaan poliisiautoon, Pehkonen sanoi.
Auto syttyi tuleen
Puolustus väittää, että syytetyltä putosi ajon aikana kannabista housuille. Hän heitti sitä ulos ikkunasta ase kädessään eli hän ei uhannut aseella poliiseja, he katsovat.
Puolustuksen mukaan syytetty oli ottanut paniikkihäiriön hoitamiseen ja nukahtamiseen tarkoitettuja reseptilääkkeitä, jotka eivät vaikuttaneet hänen ajokykyynsä.
– Takaa-ajotilanne alkoi yksityisasunnosta, jossa päämiestäni ammuttiin. Hänellä on paniikkihäiriö. Kun nämä kaksi asiaa yhdistetään, syntyi tilanne, jossa päämieheni lähti paniikinomaisesti ajamaan poliisia karkuun, Pehkonen kuvaili.
Syytetyn mukaan hän käytti kokaiinia vasta ajon jälkeen eikä sen aikana eli juuri ennen kuin hänet kaivettiin pois autosta.
–Minut tultiin ottamaan palavasta autosta ulos viimeisenä, mies selitti oikeudelle.
Hän mursi jalkansa tilanteessa. Myös hänen kyydissään ollut nainen loukkaantui.
Käsittely jatkuu perjantaina.