Pap­pa-Tun­tu­reil­la poh­joi­sen tun­tu­reil­le – läpi Suomen mo­poil­la mat­kaa­vat miehet py­säh­tyi­vät Oulun Hei­nä­tun­tu­ril­la

Jari Rantapelkonen ja Kauko Pöllänen matkaavat Pappa-Tuntureilla Hangosta pohjoisen tuntureille.

– Ei ajeta minkään asian vuoksi, vaan ihan itsemme takia, Pöllänen toteaa. – Ehkä vähän promoamme Pappa-Tunturia ja pohjoisen tuntureita, Rantapelkonen sanoo.
– Ei ajeta minkään asian vuoksi, vaan ihan itsemme takia, Pöllänen toteaa. – Ehkä vähän promoamme Pappa-Tunturia ja pohjoisen tuntureita, Rantapelkonen sanoo.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Jari Rantapelkonen ja Kauko Pöllänen matkaavat Pappa-Tuntureilla Hangosta pohjoisen tuntureille.

Enontekiön kunnanjohtajan Jari Rantapelkosen ja riihimäkeläisen yrittäjän Kauko Pölläsen kesälomareissu eroaa tavanomaisesta, sillä miehet matkaavat läpi Suomen Pappa-Tuntureilla. Hangosta alkaneen reissun päätepiste on Nuorgamin tunturinlaki. Matkan varrella ystävykset tutustuvat suomalaiseen kesämaisemaan ja levittävät sanojensa mukaan myös hyvää tuulta.

– Hyväntuulinen ja leppoisa tunnelma tuntuu tarttuvan, Rantapelkonen ja Pöllänen kertovat.

– Yleensähän hitaille ajoneuvoille näytetään keskisormea ja tööttäillään. Mutta meille näytetään peukkua, vilkutetaan ja hymyillään! miehet toteavat.

Viikossa Nuorgamiin, jos mopot ja miehet kestävät

Hitaasta matkanteosta onkin kyse, sillä miesten keskivauhti on ollut lähempänä 25 kilometriä per tunti. Matkaa taitetaan pikkuteitä pitkin ja pysähdytään aina, kun siltä tuntuu.

Oulussa miehet kävivät tervehtimässä Toripolliisia. Moni torilla olija tuli tervehtimään ja kuvaamaan patsaan sijasta miehiä ja mopoja.

– Siinä kävi vaikka minkälaista ihmistä pyörimässä, mutta kaikkia yhdisti hymy, Rantapelkonen kertoo.

Oulun kohdalla matkasta on taitettu 800 kilometriä. Miehillä on takanaan neljä ajopäivää, joista kaksi viimeisintä ovat olleet peräti 15 tunnin mittaisia. Pitkät ajopäivät ovat vieneet veronsa, ja varsinkin sääsket ovat häirinneet yöunia. Miehet päättivät kerätä voimia parin yön verran Oulussa Rantapelkosen isän luona.

Miehet arvelevat pääsevänsä Nuorgamiin viikossa, jos mopot ja miehet vain kestävät. Reissua varten painatettiin t-paidat, joiden teksti "Ketjut kireänä, pipo löysällä" kuvaa miesten mukaan matkantekoa.

– Kunhan ei mene niin päin, että jossain kohtaa matkaa ketjut ovat löysänä ja pipo kireällä, Rantapelkonen nauraa.

Ei suurempaa syytä reissulle

Idea tempaukseen syntyi uutena vuotena, kun miehet keskustelivat alkavan vuoden suunnitelmista.

– Ehdotin että mopoillaan, vaikka Hangosta Nuorgamiin, Pöllänen kertoo.

Rantapelkonen suostui ehdotukseen. Mies myöntää olevansa hieman yllytyshullu.

– Tajusin, että ei minulla ollut mopoa. Se ei kuitenkaan kelvannut syyksi pyörtää lupausta, joten ostin vuoden 1978 Pappa-Tunturin, Rantapelkonen kertoo.

Ystävysten reissulla ei ole suurempaa tarkoitusta.

– Ei ajeta minkään asian vuoksi, vaan ihan itsemme takia, Pöllänen toteaa.

– Ehkä vähän promoamme Pappa-Tunturia ja pohjoisen tuntureita, Rantapelkonen sanoo.

Katso myös kuvagalleria miesten menopeleistä!

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä