Kaksikerroksisen tiilivuoratun rivitalon huoneisto tuhoutui täysin ja kaksi muuta kärsi vaurioita televisiosta alkunsa saaneessa tulipalossa Haapanatiellä Höyhtyällä tiistaina. Kukaan ei loukkaantunut tulipalossa. Taloudelliset vahingot nousevat useisiin satoihin tuhansiin euroihin.
Tuhoutuneessa huoneistossa asunut vanhempi pariskunta huomasi valmiustilassa olleen television syttyneen tuleen iltapäivällä ennen kello kahta. Asukkaat yrittivät sammuttaa televisiota matolla tuloksetta.
Palo levisi räjähdysmäisesti televisiosta kirjahyllyyn ja sen takana olevaan seinään. Pariskunnan oli tällöin poistuttava asunnosta kuumuuden vuoksi. Kun palokunta saapui paikalle, liekit löivät jo talon kattorakenteissa.
Tuhoutunut huoneisto sijaitsi kahdeksan asunnon rivitalon keskivaiheilla. Myös huoneiston molemmilla puolilla olleet asunnot kärsivät savu- ja vesivahinkoja. Naapurihuoneistoissa ei ollut tapahtuma-aikaan asukkaita sisällä. Rivitalon muut huoneistot säilyivät asuttavassa kunnossa, vaikka osaan tuli savuvahinkoja.
Lisäksi palo pääsi leviämään rivitalon ullakolle ja palokunta joutui raivaamaan kattoa kolmen vaurioituneen huoneiston yläpuolelta.
Asuinkelvottomaan kuntoon vaurioituneiden huoneistojen asukkaille järjestettiin tiistaina tilapäismajoitus.
Palon jälkisammutus- ja raivaustyöt jatkuivat keskiviikkoaamuun. Paloa oli sammuttamassa Oulun palokunnan lisäksi VPK:n yksiköitä.
Lintulammen koulun kupeessa sijaitseva rivitalo on noin 40 vuotta vanha. Talossa on puurunko, mutta osassa seinistä on kiviset paloestot ja palonsuojalevyä.
KATSO VIDEO: [HIDAS YHTEYS] [NOPEA YHTEYS]