Oulun kau­pun­ki myy huu­to­kau­pal­la tänäkin vuonna useita suo­jel­tu­ja ra­ken­nuk­sia – katso graa­fis­ta myyn­tiin tulevia ra­ken­nuk­sia

Perämeren rannalla hiekkaisella mäntykankaalla Virpiniemessä sijaitseva kaksikerroksinen hyväkuntoinen huvila rantasaunoineen – varsinainen unelmakohde ostajalle, mutta sitä se on ollut myös myyjälle.

Perämeren rannalla hiekkaisella mäntykankaalla Virpiniemessä sijaitseva kaksikerroksinen hyväkuntoinen huvila rantasaunoineen – varsinainen unelmakohde ostajalle, mutta sitä se on ollut myös myyjälle.

Oulun kaupungilla ei nimittäin ollut viime syksynä vaikeuksia saada myytyä Hedmansonin huvilana tunnettua Meriniemeä saati saada siitä hyvää hintaa.

Oululaisen hammaslääkärin Kaarlo Hedmansonin ja hänen vaimonsa Tytti Hedmansonin kesäpaikkana aikoinaan olleen huvilan osti viime syksynä kempeleläinen rakennusalan yritys Synkroni Oy.

Oulun kaupungille kohde oli siirtynyt uuden Oulun kuntaliitosten yhteydessä Haukiputaan kunnalta, joka puolestaan oli ostanut sen Hedmansoneilta vuonna 1959.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä