Kaltion pää­toi­mit­ta­ja Paavo J. Hei­no­nen pal­kit­tiin Poh­jois-Poh­jan­maan ja Kainuun tai­de­pal­kin­nol­la

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta on antanut vuoden 2018 taidepalkinnon päätoimittaja Paavo J. Heinoselle.

Paavo J. Heinonen on kulttuurilehti Kaltion päätoimittaja sekä monialainen kulttuurivaikuttaja.
Paavo J. Heinonen on kulttuurilehti Kaltion päätoimittaja sekä monialainen kulttuurivaikuttaja.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta on antanut vuoden 2018 taidepalkinnon päätoimittaja Paavo J. Heinoselle. Kulttuurilehti Kaltion päätoimittajana toimiva Heinonen saa 5 000 euron arvoisen palkinnon taiteen ja kulttuurin eteen tekemästään pitkäjänteisestä työstä.

Heinonen on työskennellyt Kaltiossa vuodesta 2005 alkaen ja lähes kymmenen vuotta lehden päätoimittajana. Heinonen on tehnyt myös muuten työtä kulttuurin ja taiteen edistämiseksi muun muassa Oulun taiteiden yössä, Huutomerkki ry:ssä, Pohjoisessa valokuvakeskuksessa, Oulun elokuvakeskuksessa, Iikkuvat ry:ssä, Oulun sarjakuvakeskuksessa ja Oulun kulttuuritapahtumayhdistyksessä.

Heinonen on Oulun kaupunginvaltuuston sekä Pohjois-Pohjanmaan maakuntavaltuuston jäsen.

Heinonen on myös performanssitaiteilija ja lisäksi hän laulaa ja soittaa nokkahuilua Paavo ja Kari Plays the Doors -duossa.

Taidepalkinto jaetaan vuosittain alueen ansioituneelle taiteilijalle, taiteenalalla toimivalle yhdistykselle tai muulle yhteisölle. Palkinto on tunnustus kuluvan vuoden ansiokkaasta ja merkittävästä työstä. Se voidaan myöntää myös pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta elämäntyöstä tai toiminnasta.

Lue henkilökuva Paavo J. Heinosesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä