Teini-ikäisen alistaminen seksiorjaksi toi pitkän vankeustuomion keski-ikäiselle miehelle. Helsingin käräjäoikeuden mukaan mies syyllistyi muun muassa törkeään lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja törkeään ihmiskauppaan.
Tapahtumat alkoivat maaliskuussa 2011, jolloin tyttö oli 14-vuotias. Hyväksikäyttö jatkui elokuuhun 2014 asti, jolloin tyttö oli 18-vuotias.
Oikeus tuomitsi perjantaina Kari Olavi Maurasen, 54, yhdeksän vuoden ja neljän kuukauden vankeuteen. Lisäksi hän joutuu maksamaan tytölle korvauksia yhteensä 92 000 euroa.
Törkeä ihmiskauppa on rikosnimikkeenä harvinainen. Vuosina 2010-2014 siitä annettiin Tilastokeskuksen mukaan vain kolme tuomiota.
Tutustuivat netissä
Mauranen hakeutui tytön tuttavuuteen internetin keskustelupalstan välityksellä. He tapasivat ensimmäisen kerran huhtikuussa 2011.
Tyttö kävi useita kertoja Maurasen luona Kuopiossa ja muutti tämän luokse asumaan syksyllä 2011. Tuolloin tyttö oli täyttänyt 15 vuotta.
Tyttö kertoi oikeudessa, että mies esimerkiksi antoi hänelle kaulapannan omistajuuden merkiksi.
Tyttö oli vaikeassa elämäntilanteessa, ja Mauranen saavutti hänen luottamuksensa. Myöhemmin hän mursi tytön tahdon seksuaalisella väkivallalla ja muulla pahoinpitelyllä. Syyttäjän luonnehdinnan mukaan tämä lisäsi tytön turvatonta tilaa.
Mauranen oli tytön kanssa sukupuoliyhteydessä noin 50 kertaa jo ennen kuin tämä täytti 15 vuotta ja edelleen sen jälkeen. Hän oli tietoinen tytön iästä.
Painosti tytön prostituutioon
Mauranen järjesti tytön myös prostituutioon. Selityksenä oli, että tytön pitäisi maksaa asumisestaan ja ylöspidostaan. Tyttö ei 15-vuotiaana ja turvattomana nähnyt muuta mahdollisuutta kuin suostua.
Asiakkaita etsittiin lähinnä internet-sivustojen välityksellä. Mauranen kertoi tytön kuvan yhteydessä, että tämä oli 16-vuotias ja etsi varakasta miesseuraa.
Tytöllä oli noin 400 asiakasta. Seksuaalipalvelut tuottivat yhteensä 52 000 euroa. Tyttö sai pitää itsellään noin kymmenesosan.