Kaksi vuotta voimassa ollut uusi ympäristönsuojelulaki aiheuttaa runsaasti päänvaivaa kunnissa. Virheellisiä päätöksiä ja niistä johtuvia valituksia syntyy erityisesti niissä kunnissa, joissa ei ole päätoimista ympäristövirkamiestä.
"Uusi laki on ollut tarpeellinen ja hyvä, mutta sen soveltamisessa on vielä ongelmia. Myönteistä on se, että laki antaa mahdollisuuksia puuttua aiempaan varhaisemmassa vaiheessa ympäristön pilaantumisriskiin", kertoi Kontiolahden ympäristönsuojelusihteeri Antti Suontama Joensuun yliopiston ympäristöoikeuden päivillä perjantaina.
Suontama kertoi kuulleensa monesta kunnasta, että ympäristölautakunnissa esittelijän päätösehdotukset saattavat helposti muuttua lainvastaisiksi, jos ne eivät miellytä lautakuntien jäseniä.
Usein lautakunnissa ollaan enemmän kiinnostuneita siitä ketä lupapäätös koskee, kuin varsinaisesta toiminnasta, Suontama väitti.
"Asioihin paneutuminen on vielä monessa kunnassa vähäistä. Se on luonnollistakin, koska tehtäviä on yhdistetty. Jos hoitaa useampaa virkaa, on aivan mahdoton pysyä ajan tasalla ympäristölainsäädännössä", Suontama arvioi.
Joensuun yliopiston ympäristöoikeuden ajankohtaispäivä pohti perjantaina laajasti uuden ympäristönsuojelulain toteutumista. Paikalla oli asiantuntijoina lupaviranomaisia, tutkijoita, yrityksiä ja oikeusoppineita.
Ylituomari Pekka Kainlauri Vaasan hallinto-oikeudesta vahvisti havainnot kuntatasolla olevista ongelmista. Kainlauri siirtäisi lupapäätöksiä kunnista enemmän ympäristökeskuksille.
"Se on kunnalliseen itsehallintoon puuttumista enkä halua sellaista esittää. Kunnissa on kuitenkin osaamattomuutta näissä asioissa. Lupapäätöksiä ei osata kirjoittaa riittävän yksiselitteisesti. Ympäristöasioihin ei käytetä kunnissa riittävästi rahaa", sanoi Kainlauri.
Korkeimman hallinto-oikeuden työskentelyssä uusi lainsäädäntö ei ole vielä näkynyt. Käsittelyyn tulevista jutuista suurempi osa on yhä entisen lainsäädännön voimassaoloajalta, kertoi hallintoneuvos Pekka Vihervuori.
Laatupäällikkö Eeva Punta Enocell Oy:stä arvioi, että yrityksillä on vielä vähän kokemuksia uudesta lainsäädännöstä. Ympäristölupien uusimisen tarve ja syy on yrityksille vielä epäselvä, Punta arvioi.
Johtaja Seppo Räisänen Itä-Suomen ympäristölupavirastosta lupasi, että yritykset eivät joudu ympäristölupien vuoksi siirtämään investointejaan, vaikka parin vuoden päästä onkin tiedossa ruuhkaiset ajat.
"Suurten yritysten, kuten esimerkiksi Enocellin on haettava uutta lupaa vuoden 2004 loppuun mennessä, olipa nykyinen lupa kuinka tuore tahansa. Aiomme kuitenkin toimia niin, että yrityksille ei tule viivästyksiä. Keskimääräinen käsittelyaika on nyt 10 kuukautta", Räisänen kertoi.