Merenkulkulaitos suunnittelee uutta laivaväylää Raahen, Oulun ja Kemin välille. Väylä toisi osan Perämeren alusliikenteestä nykyistä lähemmäksi rannikkoa. Ruoppauksia ei väylää varten välttämättä tarvittaisi, vaan väylä voitaisiin toteuttaa pelkästään merkitsemällä, Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskuksesta kerrottiin torstaina.
Merenkulkulaitoksen tarkoituksena on ottaa väylä käyttöön jo ensi vuonna. Väylän ympäristövaikutusten arviointiohjelma on juuri valmistunut.
Väylä ulottuisi Raahen tuloväylältä Hailuodon länsipuolitse Kemin tuloväylälle ja sen etäisyys mantereesta ja lähimmistä saarista olisi 10 kilometriä. Väylän pituus olisi noin 100 kilometriä. Kulkusyvyys olisi Raahen ja Oulun välillä 10 metriä ja Oulun ja Kemin välillä 8 metriä.
Nykyisin Perämeren talvimerenkulkua vaikeuttavat ahtojäät, joita avomerellä usein muodostuu. Uudella väylällä jäätilanne olisi alusliikenteen kannalta helpompi. Väylä palvelisi myös luotsaustoiminnan tehostamista, ympäristökeskuksesta arvioitiin.