Paltamossa ja Kajaanissa on murtauduttu useisiin rakennuksiin ja työkoneisiin viime päivien aikana.
Kajaanin Karankajärventiellä murtauduttiin vapaa-ajan asuntoon, josta varastettiin viihde-elektroniikkaa ja sotkettiin paikkoja. Murto tapahtui perjantain ja maanantain välisenä aikana.
Tekijät murtautuivat myös pihassa olleeseen autotalliin, josta vietiin muun muassa Kärcher-painepesuri, Husqvarna-moottorisaha ja Bosch-kulmahiomakone.
Kajaanissa murtauduttiin myös Kokkolantien varressa olleisiin kahteen kaivinkoneeseen ja yhteen tarvikevaunuun. Varkaiden mukaan lähti muun muassa led-valoja, hylsysarjoja ja polttoainetta. Varkaus tapahtui torstain ja maanantain välisenä aikana.
Paltamossa puolestaan murtauduttiin Pohjolan Turistiauto Oy:n tiloihin viikonlopun aikana. Tiloissa oli sotkettu paikkoja, mutta tiettävästi sieltä ei oltu anastettu mitään.
Lisäksi viikonlopun aikana murtauduttiin ravintola Paltamon Sydämeen. Ravintolasta ja sen yhteydessä olevista golfkentän tiloista anastettiin muun muassa pohjakassa ja pieni määrä alkoholia. Tekijät olivat sotkeneet paikkoja ja rikkoneen muun muassa tulostimen.
Kainuun poliisi kaipaa vihjeitä murroista numeroon 071 876 5714 tai poliisipäivystykseen 071 876 5691.