USA:n vaa­li­tu­lok­sia tippuu vä­hi­tel­len

Yhdysvallat on laaja maa monine aikavyöhykkeineen. Osavaltiot ovat kaiken lisäksi saaneet vapaasti päättää vaalihuoneistojen aukioloajat. Niinpä tiistaisten presidentinvaalien tulosten valmistuminen kestää tuntikausia.

Yhdysvallat on laaja maa monine aikavyöhykkeineen. Osavaltiot ovat kaiken lisäksi saaneet vapaasti päättää vaalihuoneistojen aukioloajat. Niinpä tiistaisten presidentinvaalien tulosten valmistuminen kestää tuntikausia.

Osavaltiot eivät julkista tuloksiaan yhtä aikaa. Ensimmäisenä vaalihuoneistot sulkeutuvat Kentuckyssa ja Indianassa kello 17 paikallista aikaa, kello 01.00 Suomen aikaa varhain keskiviikkona. Ne menevät varmasti presidentti Bushille, mutta niissä jaossa on vain 19 valitsijamiestä kaikkiaan 538:sta. Niiden tulos lienee selvillä kello 02.00 Suomen aikaa.

Kello 02.00 sulkeutuvat muiden muassa tärkeän vaa´ankieliosavaltion Floridan äänestyspaikat. Neljä vuotta sitten juuri Floridan äänestäjät ratkaisivat pelin George W. Bushille.

Puolta tuntia myöhemmin loppuu äänestys toisessa avainosavaltiossa Ohiossa ja kello 04.00 ovat kaikkien itärannikon osavaltioiden äänestyspaikat sulkeutuneet. Tässä vaiheessa on ollut jaossa jo leijonanosa valitsijamiehistä.

Kaksi tuntia myöhemmin sulkeutuvat Kalifornian ja muiden länsirannikon osavaltioiden äänestyspaikat. Tästä vielä kaksi tuntia eteenpäin niin äänestys päättyy viimeisessä osavaltiossa Alaskassa.

Vasta tämän jälkeen, siis keskiviikkoaamuna Suomen aikaa julkistetaan ensimmäinen, epävirallinen vaalitulos.

Käytännössä vaalit ovat saattaneet ratketa huomattavasti tätä aikaisemmin. Tai sitten tulosta odotellaan vielä päiviä tai viikkoja.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä