Kiinalaisia verkkosivuja käytetään Yhdysvaltain puolustusministeriötä ja muita organisaatioita vastaan kohdistetuissa tietohyökkäyksissä, kirjoitti Washington Post torstaina.
Lehden mukaan luottamuksellisiin järjestelmiin ei ole päästy, mutta virkailijat pelkäävät, että eri organisaatioista kaivettua tietoa voidaan yhdistellä menestyksekkäästi.
Hyökkäykset ovat lehden haastattelemien hallituksen virkailijoiden mukaan järjestettyjä yrityksiä, jotka ovat kestäneet kaksi tai kolme vuotta. Tapauksen tutkijat eivät ole varmoja, onko Kiinan hallitus hyökkäysten takana vai käyttävätkö muut hakkerit kiinalaisia verkkoja peittämään hyökkäysten todellisen alkuperän.
Pentagonin tiedoista näkyy, että puolustusministeriöön kohdistuvia hyökkäyksiä tulee enemmän Kiinasta kuin mistään muusta maasta. Pentagonin mukaan tämä ei kuitenkaan tarkoita, että Kiina on hyökkäysten todellinen lähde.