USA-suh­teet pu­hut­ta­vat EU:n ul­ko­mi­nis­te­rei­tä

EU:n ja Yhdysvaltain ulkopoliittiset näkemyserot ovat varjostaneet unionin ulkoministerien kokousta.

EU:n ja Yhdysvaltain ulkopoliittiset näkemyserot ovat varjostaneet unionin ulkoministerien kokousta. Äänenpainot Yhdysvaltojen harjoittamaa politiikkaa vastaan ovat viime päivinä tiukentuneet Euroopassa.

EU:n ulkosuhteista vastaava komissaari Chris Patten syyttää lauantain Guardian-lehdessä presidentti George W. Bushin hallintoa vaarallisen "ehdottomasta ja yksinkertaistetusta" suhtautumisesta muuhun maailmaan. Aiemmin tällä viikolla Ranskan pääministeri Lionel Jospin vaati Yhdysvaltoja laajentamaan yhteyksiään muuhun maailmaan. Jospinin mukaan kaikkia ongelmia ei voida ratkaista terrorismin vastaisella taistelulla.

Ministerikokouksen lauantain päätöspäivän varsinainen aihe on Lähi-itä, johon myös Yhdysvallat liittyy kiinteästi. Ulkoministerien odotetaan vetoavan jälleen kerran vedonvuodatuksen lopettamiseksi.

Ilmoita asiavirheestä