Yhdysvallat ei aio jäädä toimettomaksi Syyrian Damaskoksessa tehdyn kaasuiskun suhteen. Ulkoministeri John Kerry vakuutti maanantai-iltana kovasanaisessa lausunnossaan, että kyseessä ei ole lavastus eikä kemiallisen aseen käytöstä ole epäilystä.
Hänen mukaansa presidentti Barack Obama pitää tärkeänä, että aseen käyttäjät joutuvat vastuuseen teoistaan. Ulkoministeri ei tarkentanut, mitä toimia Yhdysvalloilta on tulossa.
Kerryn mukaan kemiallista asetta käytettiin Damaskoksessa laajamittaisesti siviilejä vastaan, mikä on ”moraalisesti törkeää ja anteeksiantamatonta”.
– Sen, mitä näimme viime viikolla Syyriassa, täytyy ravistella maailman omaatuntoa, Kerry sanoi.
Ulkoministeri vihjasi Syyrian hallituksen olevan syyllinen. Kerryn mukaan Syyrian hallituksella tiedetään olevan kemiallisia aseita ja se on osittanut käytöksellään salaavansa jotain.
Kerryn mukaan Yhdysvalloilla on tapahtuneesta omaa, toistaiseksi julkistamatonta tiedustelutietoa.
Venäjän presidentin Vladimir Putin mukaan kemiallisen aseen käytöstä ei ole todisteita.