Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) mielestä Kreikassa on nyt otettu askelia oikeaan suuntaan. Hallituksen parlamentilta saama luottamuslause merkitsee tilanteen vakautumista. Tilanne ei hänen mielestään ole vielä mitenkään rauhoittunut.
Myönteistä Urpilaisen mielestä on myös, että Kreikan pääministeri George Papanderou hakee vähän laajempia hartioita hallitusvastuuseen. Edelleen on silti epävarmaa, osallistuuko oppositio hallitusneuvotteluihin.
—? Pääministeri neuvottelee laajemmasta hallituspohjasta, ja se on hyvä asia, koska tässä kriisitilanteessa tarvitaan yksimielisyyttä ja konsensusta. Toivottavasti tämä lisää poliittisten puolueiden sitoutumista pelastuspakettiin Kreikassa, Urpilainen.
Vielä ei ole kuitenkaan varmaa, että euroalueen valtiovarainministerit hyväksyvät ylihuomenna seuraavan lainaerän maksamisen Kreikalle.
Urpilainen korosti, että EU on edelleen laina-asiassa erittäin tiukkana. Siten lisätietoja ja selvityksiä pitää saada ennen kuin lainaerä voidaan maksaa.
Uudet vaalit lisäisisivät Urpilaisen mielestä epävarmuutta. Vaarana on Kreikan maksukyvyttömyys.